Zespół Katedry Genetyki „Innowatorem UMK”

Zespół Katedry Genetyki
„Innowator UMK” fot. Olga Narbut

Podczas Regionalnego Forum Innowacji i Forum Przedsiębiorczości Akademickiej, które odbyło się 8 listopada 2022 roku, w ramach konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw zespół badawczy Katedry Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK w Toruniu pod kierunkiem dr hab. Grażyny Dąbrowskiej, prof. UMK, w składzie dr Agnieszka Mierek-Adamska, dr Milena Kulasek, mgr Sena Turkan i mgr Wiktoria Konieczna, otrzymał wyróżnienie - Nagrodę Specjalną Jego Magnificencji Rektora UMK „Innowator UMK” za rozwiązanie „Bio-otoczka nasienna i technologia jej wytwarzania”. Badania innowacyjne ukierunkowane na rozwiązania dla rolnictwa zespołu naukowego Katedry Genetyki po raz trzeci zostały docenione przez władze Uczelni.

Wynalazek stanowi otoczka nasienna opracowana dla rzepaku charakteryzująca się właściwościami antyfungistycznymi, co pozwala na ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Badania w warunkach polowych wykazały, że stosowanie bio-otoczki zwiększa plonowania rzepaku o ponad 16 procent, przy ograniczonym o połowę nawożeniu mineralnym.

Gratulacje