Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 17 czerwca 2023 r. zmarła prof. dr hab. Barbara Chwirot, emerytowany pracownik i wykładowca Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (wcześniej Biologii i Ochrony Środowiska a przedtem Biologii i Nauk o Ziemi). Miała 72 lata.
Pani prof. dr hab. Barbara Chwirot była niezwykle cenionym naukowcem i dydaktykiem. Pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczęła w 1975 roku. Był to okres niezwykle efektywnej pracy naukowej, dydaktycznej i podniesienia świadomości w zakresie profilaktyki nowotworów w Polsce i poza jej granicami. Prof. B. Chwirot była autorką 79 publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach oraz wiodącym autorem monografii wyróżnionej nagrodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w 1996 r. Poza tym, prof. Chwirot była członkiem komitetów redakcyjnych czasopism o zasięgu międzynarodowym: Journal of Biomarkers, World Journal of Gastrointestinal Oncology oraz The Open Dermatology Journal.
Z inicjatywy prof. B. Chwirot powstał na Wydziale BiNoZ Zakład Biologii Medycznej, którego kierownikiem była od roku 2002 do czasu przejścia na emeryturę w 2018 roku. Zainteresowania naukowe Pani Profesor dotyczyły identyfikacji potencjalnych markerów białkowych wybranych chorób nowotworowych.
Od roku 1993 prof. B. Chwirot kierowała także Interdyscyplinarnym Zespołem Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów na UMK. Zespół ten wraz z władzami miasta Torunia był corocznym organizatorem Białych Niedziel, których celem było wczesne wykrycie bardzo niebezpiecznego nowotworu skóry – czerniaka i innych raków skóry. W prowadzonej przez wymieniony zespół Pracowni Autofluorescencji Znamion, w czasie wspomnianych Białych Niedziel oraz poza nimi, zostało przebadanych prawie 20 tys. osób, a u ok. 500, wykryto czerniaka, najczęściej w I lub II stadium dającym najlepsze rokowania dla pacjenta. Podniesienie świadomości społeczności, nie tylko lokalnej, w zakresie konieczności przeprowadzania badań profilaktycznych jest nie do przecenienia. Opisane działania były efektem opracowania fluorescencyjnej metody wczesnego wykrywania czerniaka skóry, której twórczynią była prof. B. Chwirot. Badania nad nową metodą optycznej diagnostyki nowotworów skóry i przewodu pokarmowego finansowane były grantami przyznawanymi przez KBN (1993, 1996), MNiSW oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a uwieńczone ogłoszeniem o udzieleniu patentu w marcu 1999 roku na "sposób wykrywania znamion czerniaka". Opracowana metoda uzyskała, w konkursie pod patronatem Prezydenta RP, miano „Polskiego Produktu Przyszłości" i medal targów „Intertechnology 98, a w 1999 roku – nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za szczególne osiągnięcia w kategorii „Ochrona Zdrowia”. W 2000 roku prof. Chwirot otrzymała nagrodę „Protona” przyznawaną przez Radę Naukową programu Proton TVP twórcom największych polskich "przebojów naukowych". Prof. dr hab. B. Chwirot w roku 2000 uczestniczyła (wspólnie z Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego) w opracowaniu prototypu komercyjnego urządzenia diagnostycznego do wykrywania czerniaka metodą fluorescencyjną. Prace finansowane były w ramach programu TECHNO uruchomionego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Jej osiągnięcia i działania na rzecz społeczności regionu docenione zostały również nagrodami „Złotej Karety” dziennika Nowości i „Feliksa” Gazety Wyborczej.
Profesor Barbara Chwirot była także członkiem Europejskiego Towarzystwa Profilaktyki Raka Skóry EUROSKIN i swoim ogromnym doświadczeniem i umiejętnościami dzieliła się z młodszym pokoleniem kierując licznymi pracami licencjackim, magisterskimi i doktorskimi. Pani Profesor przez wiele lat była członkiem jury L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki rozstrzygającego konkursy, w których przyznawane są stypendia dla młodych, wybitnych kobiet-naukowców w Polsce.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 czerwca 2023 r. o godzinie 13.30 na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej 10 w Bydgoszczy.