Genetyka w "Polu"

Stoisko WNBiW na Dniach Pola 2023
Kujawsko-Pomorskie Dni Pola 2023 fot. Nadesłane

W dniach 1-2 lipca 2023 w Minikowie odbyły się Kujawsko-Pomorskie Dni Pola 2023, impreza towarzysząca Krajowym Dniom Pola. Wydarzenie każdego roku przyciąga tłumy odwiedzających i jest tym samym najważniejszym wydarzeniem polowym w województwie kujawsko-pomorskim. Organizatorem jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie we współpracy z Politechniką Bydgoską. Dzięki współpracy z Departamentem Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w tym roku na imprezie po raz pierwszy zaprezentował się Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK w Toruniu. Podczas wydarzenia WNBiW reprezentowały: dr hab. Grażyna Dąbrowska, prof. UMK, dr Agnieszka Mierek-Adamska i dr Milena Kulasek z Katedry Genetyki.

Zwiedzający mogli zapoznać się z rozwojem embrionalnym małych ssaków, budową muszki owocowej, oka, komórki i DNA. Zainteresowani mogli sprawdzić się w pipetowaniu i poczuć się jak w prawdziwym laboratorium biologii molekularnej. Zaprezentowane zostały również ekologiczne rozwiązania dla rolnictwa – grzyby promujące wzrost i rozwój roślin, otoczki nasienne oraz dziegieć. Dużym zainteresowaniem wśród młodych uczestników imprezy cieszyły się kierunki studiów prowadzone na naszym Wydziale. W trakcie imprezy można było zapoznać się z firmami działającymi w sektorze rolno-spożywczym i najnowocześniejszymi rozwiązaniami dla rolnictwa.