Wysokie noty dla biologii i biotechnologii

Logo rankingu szkół wyższych
Perspektywy 2023 fot. Nadesłane

Bardzo korzystnie dla Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych wypadł tegoroczny Ranking Kierunków Studiów „Perspektywy”, który w zestawieniu uwzględnił 74 kierunki studiów, obejmujących m.in. nauki przyrodnicze.

Kapituła Rankingu wyróżniła dwa kierunki prowadzone przez WNBiW Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Biotechnologia utrzymała swoją ubiegłoroczną wysoką 6. pozycję ze wskaźnikiem FWCI (ang. Field Weighted Citation Impact, odnoszącym się do liczby odsłon publikacji) na poziomie 89.80 proc. Z kolei biologia uplasowała się na 11. miejscu z wartością wskaźnika FWCI na poziomie 81.30 proc.

Ranking Szkół Wyższych „Perspektywy” to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych rankingów uczelni w Polsce. Jest opracowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z czasopismem "Perspektywy" oraz ekspertami z dziedziny edukacji tworzących Kapitułę Rankingu pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Ranking Perspektywy ocenia polskie uczelnie wyższe na podstawie 30 wskaźników w ramach 7 kryteriów: innowacyjność, potencjał naukowy, warunki kształcenia, efektywność naukowa, umiędzynarodowienie, absolwent na rynku pracy oraz prestiż.

W tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zajął 20. pozycję pośród 102 uczelni wyższych biorących udział w zestawieniu. Z kolei w Rankingu według typu uczelni (Uniwersytety), nasza Uczelnia uplasowała się na 6. pozycji.

W kategorii potencjał naukowy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zajął wysokie 4. miejsce uzyskując 95.1 proc. wskaźnika rankingowego. Najwyższa pozycja na podium przypadła Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie (100 proc.), drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski (99.2 proc.), a trzecie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (95.2 proc).

Pod względem warunków kształcenia nasza Uczelnia uplasowała się na 5. miejscu ze wskaźnikiem rankingowym na poziomie 71.9 proc.

Pełne wyniki Rankingu Szkół Wyższych oraz Rankingu Kierunków Studiów „Perspektywy” 2023 są dostępne na stronie: ranking.perspektywy.pl.