Artykuł naukowy "Differences in substratum preferences and behaviour within the invasive Corbicula species complex" został opublikowany w cenionym czasopiśmie Freshwater Biology (Q1 Aquatic Science). Praca powstała we współpracy pracowników i doktorantów naszego wydziału (Daniel Szarmach, Małgorzata Poznańska-Kakareko, Kamil Wiśniewski i Jarosław Kobak z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii oraz Tomasz Kakareko z Katedry Ekologii i Biogeografii) z dr Anną Marią Łabęcką z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz we współpracy międzynarodowej z prof. Ronaldo Sousa (University of Minho, Portugalia).
Małże z rodzaju Corbicula, których dotyczy artykuł, pochodzą z subtropikalnych regionów Azji. Pod koniec ubiegłego wieku zaczęły rozprzestrzeniać się w Europie, a w Polsce po raz pierwszy zostały stwierdzone w 2003 roku. Aktualnie występują w ponad 20 krajach Europy. Ze względu na tempo rozprzestrzeniania i potencjalnie wysoki wpływ na rodzimą faunę, Corbicula spp. uważane są za jedno z największych zagrożeń dla zachowania naturalnej bioróżnorodności wód śródlądowych w skali globalnej.
Dlatego nasi pracownicy i doktoranci we współpracy z naukowcami z innych jednostek badawczych zajęli się eksperymentalnym określeniem preferencji tych małży do różnych typów podłoża oraz badaniami nad ich behawiorem. Opublikowane wyniki dostarczają istotnych informacji, dzięki którym możemy zidentyfikować środowiska najbardziej podatne na inwazję małży z rodzaju Corbicula, a także zakres ich potencjalnej konkurencji o przestrzeń życiową z małżami rodzimymi, co jest kluczowe dla określenia ich inwazyjności.
Po więcej informacji zapraszamy do lektury artykułu:
Szarmach, D., Wiśniewski, K., Kobak, J., Kakareko, T., Labecka, A. M., Sousa, R., & Poznańska-Kakareko, M. (2023). Differences in substratum preferences and behaviour within the invasive Corbicula species complex. Freshwater Biology, 00, 1–14. https://doi.org/10.1111/fwb.14142