Pięć wydziałów, które realizują program z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, 15 grudnia zaprosi uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych na Dzień Otwarty. Kadra naukowa opowie o tym, czym zajmuje się w swoich badaniach oraz pokaże pracownie i laboratoria.
Dzień Otwarty Kierunków Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych organizują wspólnie: Wydział Chemii, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydział Matematyki i Informatyki. Przygotowane z tej okazji wydarzenia są przeznaczone dla grup uczniów szkół ponadpodstawowych. Można zapisywać się także indywidualnie. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy zgłosić chęć uczestnictwa w wiadomości e-mail do koordynatorów wydziałowych. W zgłoszeniu należy podać nazwę szkoły, jej adres oraz imię, nazwisko, adres e-mail nauczyciela/opiekuna grupy wraz z przybliżoną liczbą uczestników i godzinę wizyty. Termin zapisów mija 1 grudnia 2023 r.
- Wydział Chemii, ul. Gagarina 7
Na uczennice i uczniów, którzy odwiedzą Wydział Chemii podczas Drzwi Otwartych, czeka zwiedzanie laboratoriów oraz prezentacja poszczególnych kierunków studiów: chemii ogólnej, chemii medycznej, chemii kryminalistycznej, chemii kosmetycznej, chemii i technologii żywności. Uczestniczki i uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać proste doświadczenia i pomiary, w których pomogą im studentki i studenci. Tego dnia na wydziale odbędzie się także Międzyszkolny Festiwal E(x)plory.
Każda wizyta rozpoczyna się o pełnej godzinie między 9:00 a 13:00, a każda grupa spędzi od 1,5 do 2 godzin na aktywnościach. Limit miejsc w jednej grupie to 15 osób. Koordynatorką wydziałową jest dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK (kontakt: mbarwiolek@umk.pl). Zgłoszenia na zajęcia należy przesyłać na adres: promocja-wch@umk.pl.
- Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, ul. Lwowska 1
W planie dnia na WNBiW przewidziano prezentację kierunków studiów: biologia (specjalności: ogólna i nauczycielska), biologia sądowa, biotechnologia, sport i wellness i weterynaria. 15-osobowe grupy wezmą również udział w zajęciach pokazowych (dwa wybrane spośród sześciu proponowanych) realizowanych w salach laboratoryjnych. Spotkanie będzie także okazją do porozmawiania ze studentami i studentkami różnych kierunków oraz zapoznania się z działalnością kół naukowych.
Organizatorzy zaplanowali trzy cykle (rozpoczynające się o godz. 9:00, 11:00 i 13:00) w sali wykładowej nr 1 im. K. Darwina. Każda grupa spędzi na aktywnościach maksymalnie dwie godziny. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Koordynatorami wydziałowymi są dr Dariusz Kamiński i dr Justyna Maliszewska. Zapisy odbywają się pod adresem e-mail: promocja.wnbiw@umk.pl
- Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, ul. Lwowska 1
Osoby zainteresowane geografią i kształtowaniem krajobrazu, gospodarką przestrzenną oraz turystyką i rekreacją na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej znajdą odpowiedzi na wiele nurtujących pytań o studia. Będzie to okazja do zapoznania się ze specyfiką poszczególnych katedr, w których badacze i badaczki zajmują się m.in. kartografią i teledetekcją, hydrologią, geologią, geomorfologią, gleboznawstwem, klimatologią i meteorologią, turystyką oraz geografią społeczno-ekonomiczną. Chętni do rozmów będą także przedstawiciele kół naukowych działających na wydziale. Organizatorzy zaplanowali również grę połączoną ze zwiedzaniem budynku.
Zapisy na zajęcia przyjmuje koordynator wydziałowy - dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK pod adresem swit@umk.pl. Każda grupa rozpoczyna wizytę o pełnej godzinie między 9:00 a 13:00, jedna tura potrwa maksymalnie dwie godziny.
- Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, różne lokalizacje
Jeden wydział, trzy Instytuty, dziesięć katedr badawczych, których naukowcy i nauczyciele akademiccy gwarantują studia na najwyższym poziomie. Potwierdzają to certyfikaty Polskiej Komisji Akredytacyjnej przyznane wszystkim kierunkom kształcenia oraz certyfikaty Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych i European Network for Accreditation of Engineering Education przyznane wszystkim kierunkom technicznym. To informacja, którą zamieszcza się także na dyplomach ukończenia studiów. Organizatorzy opowiedzą o całej ofercie edukacyjnej, o studiach oraz możliwościach rozwoju kariery zawodowej i badawczej. Plan na ten dzień z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej przedstawia się następująco:
- kierunki: astronomia, fizyka, fizyka techniczna (Instytut Fizyki, ul. Grudziądzka 5): Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną i otrzymać informacje o rekrutacji i studiach. Zaplanowano także wykład popularnonaukowy z pokazami doświadczeń z fizyki oraz wizyty w laboratoriach dydaktycznych (pracownie fizyczne i pracownia elektroniczna), po których oprowadzi kadra dydaktyczna.
Zaplanowano dwie wizyty (godz. 10:00 i 12:00), możliwe jest utworzenie także dodatkowych grup. Jedna grupa może liczyć ok. 30 osób. Na wizyty obowiązują zapisy. Koordynatorką wydarzenia jest dr hab. Iwona Gorczyńska, prof. UMK, która przyjmuje zapisy i udziela dodatkowych informacji (e-mail: iwona.gorczynska@umk.pl).
- kierunek: automatyka i robotyka (Centrum Nauk Technicznych, ul. Wileńska 1): Automatyka i robotyka zajmuje się sterowaniem urządzeń, procesów technologicznych, maszyn i robotów. Podczas wizyty będzie można dowiedzieć się więcej o kierunku i pracowniach Programowalnych Sterowników Przemysłowych, Robotów Przemysłowych, Maszyn Numerycznych oraz Robotów Mobilnych. To pracownie, w których studentki i studenci zdobywają praktyczne umiejętności.
Zaplanowano trzy wizyty (godz. 9:00, 11:00 i 13:00) w sali seminaryjnej 1 Centrum Nauk Technicznych. Pokazy we wszystkich pracowniach odbywają się jednocześnie i trwają ok. 20 minut. Po zakończeniu pokazu w danej pracowni następuje przejście do kolejnej. Limit miejsc w każdej pracowni to 15 osób. Zapisy prowadzi mgr Anna Zawada (annaz@fizyka.umk.pl).
- kierunek: informatyka stosowana (Centrum Nauk Technicznych, ul. Wileńska 1): Informatyka stosowana zajmuje się modelowaniem i symulacją komputerową złożonych systemów i zjawisk za pomocą różnych języków programowania, a także rozwijaniem i wdrożeniem nowoczesnych algorytmów i metod sztucznej inteligencji. Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy będą mogli zobaczyć laboratorium telemedycyny i informatyki medycznej.
Na wizyty obowiązują zapisy, które prowadzi mgr Michał Joachimiak (e-mail: michal.joachimiak@is.umk.pl). Grupa może liczyć maksymalnie 20 osób.
- Wydział Matematyki i Informatyki, ul. Chopina 12/18
Dla wszystkich, którzy myślą o studiowaniu informatyki, matematyki oraz matematyki stosowanej (z analizą danych), Wydział Matematyki i Informatyki przygotował aktywności, dzięki którym będzie można dowiedzieć się więcej o studiach i o tym, czym zajmują się studenci i studentki oraz kadra naukowa w swojej pracy.
Wydział zaprasza zainteresowanych w godzinach 10:00-14:00. W małych grupach (do 16 osób) w salach ćwiczeniowych i laboratoriach będzie można samodzielnie pod okiem eksperta wykonać zadania informatyczne i matematyczne. Wizyta potrwa maksymalnie dwie godziny. Na zajęcia obowiązują zapisy pod adresem promocja-wmii@mat.umk.pl, decyduje kolejność zgłoszeń.