W dniach 27-28 marca 2024 r. (środa-czwartek) na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Lwowska 1 przez pracowników (w ramach wolontariatu pracowniczego) dla 13 uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu centralnego 53. Olimpiady Biologicznej zostały zrealizowane pracownie specjalistyczne, podczas których rozwijali umiejętności praktyczne:
- pracownia biochemiczna – dr Anna Ciarkowska i Iwona Kruszewska (3 godz., obsługa pipet automatycznych o zakresie objętości 2–20 μl, 20–200 μl i 200–1000 μl, przygotowywanie roztworów (stężenia molowe i procentowe) oraz ich rozcieńczanie, w celu przygotowania roztworu zawierającego właściwe stężenie wybranej substancji, spektrofotometria lub kolorymetria ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania tej techniki w kontekście prawa Lamberta – Beera)
- pracownia zoologiczna 1 – dr Julita Templin (3 godz., sekcja bezkręgowców na przykładzie dżdżownicy i karaczana lub innego dostępnego owada)
- pracownia botaniczna – dr hab. Justyna Wiśniewska, prof. UMK, mgr Paweł Zieliński (2 godz., wykonywanie preparatów mikroskopowych z łatwo dostępnego materiału roślinnego, prowadzenie obserwacji mikroskopowych oraz wykonanie podstawowych barwień tkanek roślinnych)
- pracownia bioinformatyczna – dr Justyna Boniecka (3 godz., praca przy komputerze i obsługa następujących programów i bazy danych:
- program ApE do analizy restrykcyjnej (w tym tworzenia map restrykcyjnych plazmidów), projektowania starterów i klonowania in silico
- program ClustalX do tworzenia przyrównań sekwencji aminokwasowych
- program BLAST do wyszukiwania sekwencji nukleotydowych i aminokwasowych z baz danych
- bazy danych PDB, UniProt i Pfam.
- pracownia zoologiczna 2 – dr Anna Przybylska-Piech i dr Krzysztof Kowalski (2 godz., sekcja ryby)
Dziękujemy pracownikom Wydziału NBiW za poświęcony czas, chęć dzielenia się wiedzą oraz umiejętnościami z najzdolniejszą młodzieżą zainteresowaną biologią.
Uczniowie jak co roku są z tych zajęć bardzo zadowoleni, mogą się poczuć jak studenci i spędzają intensywne 2 dni na Wydziale NBiW kształcąc swoje umiejętności praktyczne i specjalistyczną wiedzę. Zdjęcia z zajęć są dostępne – przez 2 tygodnie pod linkiem:
Informacja ukaże się też na naszym Facebooku - oraz stronie Komitetu Okręgowego Olimpiady Biologicznej w Toruniu
Zawody centralne 53. Olimpiady Biologicznej odbędą się 19-21 kwietnia 2024 r . w Warszawie i już teraz życzymy powodzenia na zawodach w Warszawie.
Komitet Okręgowy Olimpiady Biologicznej w Toruniu
dr Krzysztof Kowalski
Przewodniczący KOOB w Toruniu
dr hab. Justyna Wiśniewska, prof. UMK
Sekretarz KOOB w Toruniu