Oferta pracy – doktorant/ka w projekcie NCN – biologia komórkowa i molekularna

Narodowe Centrum Nauki fot. NCN

Oferta pracy – doktorant/ka w projekcie NCN – biologia komórkowa i molekularna

Nazwa jednostki: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych; Katedra Biologii Komórkowej i Molekularnej

Nazwa stanowiska: dwa stanowiska Stypendysta/Doktorant

Typ konkursu NCN: Opus – NZ

Termin składania ofert:  20 września 2024

Forma składania ofert: email (janiaszn@umk.pl)

Wymagania:

• Tytuł magistra w zakresie nauk biologicznych.
  • Dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.
  • Wysoka motywacja i entuzjazm do pracy w nauce.
  • Umiejętność pracy w grupie.
  • Mile widziane doświadczenie w technikach mikroskopowych, biologii molekularnej w tym pracy z RNA.

Warunki zatrudnienia:

• Czas realizacji stypendium/projektu: 48 miesięcy
  • Wysokość stypendium: 5 tyś brutto przez cały okres trwania projektu
  • Planowany termin rozpoczęcia: 1 października 2024 r.
  • Doktorant będzie odbywał kształcenie w szkole doktorskiej nauk ścisłych i przyrodniczych UMK Academia Scientiarum Thoruniensis; zakwalifikowany kandydat będzie zobowiązany do złożenia dokumentów rekrutacyjnych do AST

Ponadto oferujemy:

• Realizację 4 letniego projektu naukowego w komfortowym  warunkach i przyjaznym środowisku pracy
  • Możliwość rozwoju naukowego
  • Poznanie międzynarodowego środowiska naukowego poprzez wyjazdy zagraniczne i konferencje naukowe
  • Poznanie nowych technik mikroskopowych i biologii molekularnej
  • Wsparcie mentorskie i opiekę naukową

Opis zadań:

Doktorant/ka będzie prowadzić badania nad tolerancją roślin na stres abiotyczny (głównie niedotlenienia).  Szczegółowym celem będzie wyjaśnienie funkcji granul stresowych (SG) w odpowiedzi na hipoksję po przez regulację dostępności RNA dla aparatu translacyjnego. W tym celu chcemy poznać transkryptom SG oraz translatom (profilowanie rybosomów w celu poznania jaki mRNA ulega translacji). Następnym zadaniem jest poznanie jaką funkcję pełni m6A (N6-metyloadenozyna; regulacja epitrnaskryptomiczna) w biogenezie SG oraz regulacji translacji. W projekcie wykorzystamy sekwencjonowanie nanoporowe RNA oraz szereg technik mikroskopowych (lokalizacja białek i pojedynczych cząstek mRNA za pomocą FISH z sondami Stellaris, techniki PLA), biologii molekularnej (RNA-seq, nanopore direct RNA sequencing, RIP oraz transformację A. thaliana) oraz techniki biochemiczne (wielowymiarowa chromatografia cieczowa sprzężona z tandemową spektrometrią mas).

Wymagane dokumenty:

• list motywacyjny,
  • CV zawierające informacje o osiągnięciach z uwzględnieniem dotychczas prowadzonych działań np. publikacji, wystąpień konferencyjnych, udziału w stażach, szkoleniach, kołach naukowych, projektach badawczych oraz otrzymanych nagrodach, stypendiach i średniej ocen uzyskanych ze studiów,
  • odpisu dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich lub równoważnych
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji;
  • ewentualne skany certyfikatów językowych oraz zaświadczeń dokumentujących udział w aktywnościach naukowych (konferencje, seminaria, staże, projekty naukowe).

Informacje dodatkowe:

• Twoje dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2106/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchyleniu dyrektywy 95/46/WE (RODO). Administratorem Twoich danych osobowych będzie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu z siedzibą przy ul. Gagarina 11 (Uczelnia).
  • Zgłoszenia będą oceniane przez Komisję konkursową powołaną przez Kierownika projektu. Komisja zastrzega sobie prawo do rozmowy kwalifikacyjnej z wybranymi kandydatami. Informacja o rozstrzygnięciu konkursu zostanie podana do wiadomości kandydata drogą elektroniczną najpóźniej do dnia 25 września 2024 r.

Dodatkowe pytania proszę kierować do dr hab. Janusza Niedojadło drogą mailową (janiaszn@umk.pl)