Artykuł naukowy „Impact of habitat engineering by invasive Corbicula clams on native European unionid mussels” został opublikowany w cenionym czasopiśmie Science of the total Environment (IF: 8,2; 200 pkt MNiSW; Q1 Environamental Science) Praca powstała w międzynarodowej współpracy doktorantów, pracowników i studentów naszego wydziału (mgr Daniel Szarmach, dr hab. Małgorzata Poznańska-Kakareko, prof. UMK, mgr Kamil Wiśniewski, mgr Katarzyna Lichocka i prof. dr hab. Jarosław Kobak z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii oraz dr hab. Tomasz Kakareko, prof. UMK i dr hab. Łukasz Jermacz, prof. UMK z Katedry Ekologii i Biogeografii) z prof. Ronaldo Sousa (University of Minho, Portugalia).
Małże z rodzaju Corbicula, których dotyczy artykuł, pochodzą z subtropikalnych regionów Azji. Pod koniec ubiegłego wieku zaczęły rozprzestrzeniać się w Europie, a w Polsce po raz pierwszy zostały stwierdzone w 2003 roku. Aktualnie występują w ponad 20 krajach Europy. Ze względu na tempo rozprzestrzeniania i potencjalnie wysoki wpływ na rodzimą faunę, Corbicula spp. uważane są za jedno z największych zagrożeń dla zachowania naturalnej bioróżnorodności wód śródlądowych w skali globalnej.
Dlatego nasz zespół badawczy zajął się eksperymentalnym określeniem wpływu żywych małży z rodzaju Corbicula i tworzonych przez nie muszlowisk na rodzime małże Europy Unio tumidus i Anodonta anatina. Opublikowany artykuł dostarcza istotnych informacji na temat kolejnego negatywnego mechanizmu małży Corbicula, który może przyczynić się do utraty siedlisk i przyszłych spadków liczebności rodzimych małży w narażonych na działanie Corbicula ekosystemach.
Po więcej informacji zapraszamy do lektury artykułu:
Szarmach, D., Wiśniewski, K., Kobak, J., Lichocka, K., Kakareko, T., Sousa, R., & Poznańska-Kakareko, M. (2024). Impact of habitat engineering by invasive Corbicula clams on native European unionid mussels. Science of The Total Environment, 174764. https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2024.174764.