Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-25-05
fax: +48 56 611-47-72
e-mail: dwbios@umk.pl

Publikacja naszych doktorantów w Science of the Total Enviroment

Pierwsza strona z artykułu z wiadomości
Impact of habitat engineering by invasive Corbicula clams on native European unionid mussels fot. Nadesłane

Artykuł naukowy „Impact of habitat engineering by invasive Corbicula clams on native European unionid mussels” został opublikowany w cenionym czasopiśmie Science of the total Environment (IF: 8,2; 200 pkt MNiSW; Q1 Environamental Science) Praca powstała w międzynarodowej współpracy doktorantów, pracowników i studentów naszego wydziału (mgr Daniel Szarmach, dr hab. Małgorzata Poznańska-Kakareko, prof. UMK, mgr Kamil Wiśniewski, mgr Katarzyna Lichocka i prof. dr hab. Jarosław Kobak z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii oraz dr hab. Tomasz Kakareko, prof. UMK i dr hab. Łukasz Jermacz, prof. UMK z Katedry Ekologii i Biogeografii) z prof. Ronaldo Sousa (University of Minho, Portugalia).

Małże z rodzaju Corbicula, których dotyczy artykuł, pochodzą z subtropikalnych regionów Azji. Pod koniec ubiegłego wieku zaczęły rozprzestrzeniać się w Europie, a w Polsce po raz pierwszy zostały stwierdzone w 2003 roku. Aktualnie występują w ponad 20 krajach Europy. Ze względu na tempo rozprzestrzeniania i potencjalnie wysoki wpływ na rodzimą faunę, Corbicula spp. uważane są za jedno z największych zagrożeń dla zachowania naturalnej bioróżnorodności wód śródlądowych w skali globalnej.

Dlatego nasz zespół badawczy zajął się eksperymentalnym określeniem wpływu żywych małży z rodzaju Corbicula i tworzonych przez nie muszlowisk na rodzime małże Europy Unio tumidus i Anodonta anatina. Opublikowany artykuł dostarcza istotnych informacji na temat kolejnego negatywnego mechanizmu małży Corbicula, który może przyczynić się do utraty siedlisk i przyszłych spadków liczebności rodzimych małży w narażonych na działanie Corbicula ekosystemach.

Po więcej informacji zapraszamy do lektury artykułu:

Szarmach, D., Wiśniewski, K., Kobak, J., Lichocka, K., Kakareko, T., Sousa, R., & Poznańska-Kakareko, M. (2024). Impact of habitat engineering by invasive Corbicula clams on native European unionid mussels. Science of The Total Environment, 174764. https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2024.174764.

pozostałe wiadomości