Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-25-05
fax: +48 56 611-47-72
e-mail: dwbios@umk.pl

Praca przeglądowa pracownika naszego Wydziału w czasopiśmie Critical Reviews in Biotechnology

Zdjęcie ilustracyjne
Harnessing bioactive nanocurcumin and curcumin nanocomposites to combat microbial pathogens: a comprehensive review” fot. Nadesłane

Prof. dr hab. Patrycja Golińska z Katedry Mikrobiologii jest współautorką pracy przeglądowej zatytułowanej: „Harnessing bioactive nanocurcumin and curcumin nanocomposites to combat microbial pathogens: a comprehensive review”, opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie Critical Reviews in Biotechnology (Q1, IF 8.2, 140 pkt MNiSW). Artykuł powstał w ramach współpracy międzynarodowej z prof. Mahendrą Rai (SGB Amravati University w Indiach; Uniwersytet Federalny w Piaui, Brazylia), dr Chistiane M. Feitosa (Uniwersytet Federalny w Piaui, Brazylia) i dr Avinash P. Ingle (Dr. PDKV w Akola, Indie).

Curcuma longa, powszechnie znana jako kurkuma, w medycynie tradycyjnej była od wieków stosowana w leczeniu różnych zakażeń. Jej bioaktywny składnik, kurkumina, zyskał zainteresowanie w medycynie ze względu na swoje zróżnicowane właściwości biologiczne. Oprócz właściwości przeciwdrobnoustrojowych posiada również silne działania przeciwutleniające i przeciwzapalne. Jednakże, jej niska rozpuszczalność w wodzie, stabilność i biokompatybilność ograniczają jej stosowanie. Ograniczenia te można usunąć, przekształcając ją w jej nanoformę lub tworząc nanokompozyty na bazie kurkuminy. Ostatnie postępy naukowe sprawiły, że takie nanostruktury znalazły się w centrum uwagi, prezentując znacznie lepsze właściwości i szerokie spektrum zastosowań przeciwdrobnoustrojowych. Ma to szczególne znaczenie w dobie alarmującego wzrostu zakażeń bakteryjnych, w tym wywołanych przez patogeny oporne na wiele leków, co przyciąga uwagę społeczności naukowej, zmuszając ją do poszukiwania nowych i skutecznych alternatyw w walce z tymi zakażeniami oraz do minimalizowania skutków ubocznych stosowania nowych leków.

W tej pracy przeglądowej skupiliśmy się głównie na potencjale przeciwdrobnoustrojowym kurkuminy i nanokurkuminy, mechanizmach leżących u podstaw ich działania przeciwdrobnoustrojowego (przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybowego, przeciwwirusowego), a także innych aspektach toksyczności i wytycznych dla bezpiecznego stosowania produktów w skali nano.

 

Link do publikacji:

https://doi.org/10.1080/07388551.2025.2458006

pozostałe wiadomości