Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych prowadzi działalność naukowo-badawczą i leczniczą, której efektem jest rozwój wiedzy i zrozumienie praw natury oraz kształci studentów bazując na najnowszych osiągnięciach teorii i rozwiązaniach praktycznych, uwzględniając potrzeby zarówno regionalnej, jak i globalnej gospodarki. Wychowuje studentów na ludzi społecznie odpowiedzialnych, otwartych, o szerokich horyzontach.
Historia Wydziału
WYDZIAŁ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY 1945-1951
Wstępne rozmowy dotyczące organizacji Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego podjęto w Wilnie przed repatriacją do Torunia profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego, a kontynuacja rozmów nastąpiła po przyjeździe do Torunia uniwersyteckiego transportu repatriacyjnego nr 35 z dnia 14.07.1945 r. W pierwszych nieoficjalnych rozmowach na temat powstania Wydziału udział wzięli: prof. dr Władysław Dziewulski, prof. dr Edward Passendorfer, prof. dr Jan Prüffer, doc. dr Antoni Basiński i doc. dr Wilhelmina Iwanowska. Oficjalne rozpoczęcie organizacji Wydziału wiąże się z objęciem przez prof. dr. Ludwika Kolankowskiego stanowiska rektora, ponieważ w pierwszym roku istnienia Uniwersytetu organizacja Wydziałów należała do kompetencji rektora w porozumieniu doradczym z dziekanem.
Początek Wydziału sięga roku 1945, kiedy powstał Uniwersytet Mikołaja Kopernika na bazie kadry naukowej Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie z dwoma wydziałami: Matematyczno-Przyrodniczym i Humanistycznym. Twórcą Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego oraz pierwszym dziekanem w latach 1945-1947 był prof. dr Jan Prüffer, profesor USB w Wilnie.
Pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego odbyło się dn. 4 X 1945 r., pod przewodnictwem dziekana prof. dr J. Prüffera, w lokalu Zakładu Zoologii przy ul. Danielewskiego 6. W dniu 14.12.1945 r. odbyły się pierwsze wybory – na dziekana wybrano prof. dr. Jana Prüffera, a na prodziekana prof. dr. Edwarda Passendorfera. Pierwszą habilitację przeprowadzono z zakresu anatomii człowieka w r. 1945/46. – zast. prof. dr Witolda Sylwanowicza, pierwszy egzamin doktorski odbył się w końcu r. 1945/46 – J. Wengris z zoologii.
Struktura nowo powstałego Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego oparta była na systemie katedr. Katedra neurofizjologii z fizjologią porównawczą (twórcą i pierwszym kierownikiem była prof. dr Janina Hurynowicz), katedra ochrony przyrody i ekologii (twórcą i pierwszym kierownikiem był prof. dr Józef Mikulski), katedra geografii (pierwszym kierownikiem był prof. dr Mieczysław Limanowski). Pierwsze budynki biologów i geografów to: gmach przy ul. Sienkiewicza 30/32, willa z ogrodem przy ul. Danielewskiego 6 (mieściła się tu katedra zoologii), geografii i antropogeografii przy ul. Mickiewicza 61.
Na początku 1947/48 r. Wydział Matematyczno-Przyrodniczy liczył 25 katedr, 22 samodzielnych pracowników naukowych, 57 pomocniczych i 34 technicznych.
WYDZIAŁ BIOLOGII I NAUK O ZIEMI 1951-2012
Wydział Biologii i Nauk o Ziemi powstał po zlikwidowaniu z dniem 1.09.1951 r. Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Obejmował 16 katedr: Biologii wraz z Hydrobiologią, Botaniki Ogólnej, Systematyki Roślin, Fizjologii Roślin, Zoologii, Anatomii Porównawczej wraz z Embriologią, Neurofizjologii wraz z Fizjologią Zwierząt, Ochrony Przyrody i Ekologii, Anatomii Człowieka i Higieny Szkolnej, Geologii, Paleontologii, Mineralogii, Geografii I, Geografii II, Geografii III oraz Meteorologii i Klimatologii. Organizatorem Wydziału był prof. dr H. Szarski, zastępcą organizatora zast. prof. dr W. Okołowicz. W końcu r. 1951/52 prof. dr E. Passendorfer został przeniesiony do Warszawy wraz z asystentami i inwentarzem Katedry Geologii, Katedra Paleontologii została przemianowana na Katedrę Geologii o charakterze usługowym. Kierownictwo jej objął prof. dr Roman Kongiel.
W roku akademickim 1952/53 uruchomiono studia drugiego stopnia z geografii fizycznej, a w 1953/54 z zoologii. Przełomową datą dla Wydziału jest rok 1969, kiedy to w dniu 1 grudnia utworzono dwa Instytuty: Instytut Biologii oraz Instytut Geografii, działające jako dwie samodzielne jednostki.
W 1973 r. po wybudowaniu nowego gmachu na Osiedlu Akademickim Bielany, Zakłady Instytutu Biologii przenosi się do nowego budynku oraz powstaje w ramach Wydziału BiNoZ – Muzeum Przyrodnicze. W latach 90-tych następują dalsze zmiany na Wydziale: 21.06.94 r. Instytut Biologii zmienił nazwę na Instytut Biologii i Ochrony Środowiska. 01.01.1998 r. IBiOŚ zostaje przekształcony w dwa Instytuty: Biologii Ogólnej i Molekularnej oraz Ekologii i Ochrony Środowiska.
24 października 2002 roku nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego budynku Wydziału, który oddano do użytku w październiku 2006.
Od 1 września 2012 roku nastąpiła kolejna zmiana, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi został podzielony na dwa Wydziały: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydział Nauk o Ziemi.
W 2016 roku rozpoczęto generalny remont dwóch starszych budynków Wydziału, który skończył się we wrześniu 2019.
Od 1 października 2019 roku do Wydziału dołączył nowo utworzony Instytut Weterynarii. Zgodnie z nowym statutem UMK rozszerzony Wydział pod nazwą Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych łączy dwa instytuty: Instytut Biologii i Instytut Medycyny Weterynaryjnej. Obecnie na Wydziale pracuje ponad 130 naukowców. Wydział podzielony jest na trzynaście katedr biologicznych i trzy katedry weterynaryjne.